Çocuklarda migren ve belirtileri

Çocuklarda migren ve belirtileri

Okul çağındaki çocukların çoğu migren ile baş ediyor ve yaşam kalitesi büyük ölçüde etkileniyor.

İşte çocuğunuzun başı ağrıyorsa dikkat etmeniz gerekenler...

Çocuklarda migren oldukça yaygın

Ergenlik öncesi erkek çocuklarında daha çok görülür, ergenlikten sonra ise kız çocuklarında daha sık rastlanıyor.

Genetik olabilir

Eğer ebeveynlerden birinde migren varsa, çocukta da olma ihtimali yüksek. Uzmanlar migren ağrısı çeken insanların yüzde 90’ının sorununun irsi olduğunu belirtiyor.

Baş ağrısı olmayabilir

Çocuklarda ağrı yerine ışığa hassasiyet, kusma, bulantı, baş dönmesi gibi semptomlar görülebilir. Bu ortak belirtiler diğer çocukluk hastalıkları ile karıştırılabilir.

Çocuğun davranışları değişebilir

Çocuğunuzun alışılmıştan daha pasif, daha sinirli, aşırı uykulu ya da daha önce karşılaşmadığınız ruh halleri olabilir. Çok iştahlı ya da hiç iştahsız olabilir. Işık, koku veya sesler için yüksek bir duyarlılık gösterip göstermediğine dikkat etmelisiniz. Tüm bunlar migrenin yolda olduğunun göstergesi olabilir.

Migren atakları

Yaygın migren tetikleyicileri arasında düzensiz uyku, öğün atlamak, dehidratasyon, stres, parlak ışıklar, yüksek sesler ve güçlü kokular vardır. Hava değişiklikleri, egzersiz ve hormonal dalgalanmalar da migreni tetikleyebilir.

Erken müdahale

Etkin ve mümkün olduğunca erken bir müdahale, çocuğunuzun migreninin daha kötüleşmesini engeller.

Bursa Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Bu Web Sitesindeki içerikler Tamamiyle Bilgilendirme Amaçlıdır. Gerçek Doktor Kontrolünün Ve Muayenesinin Yerini Tutamaz.

SOSYAL MEDYA:

    

İletişim Bilgilerimiz

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin:
 info (@) metindemirkaya.com.tr
 Bursa Web Tasarım
Telefon: 0224 9700101

Bu sitenin içeriği ziyaretçileri bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede ki bilgiler tıbbi teşhis, tedavi planı veya reçete özelliği taşımaz. Çocuğunuzun sağlık durumuyla ilgili en doğru bilgiyi çocuğunuzu devamlı takip eden hekiminizden alabilirsiniz. Sitedeki bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılması nedeniyle doğabilecek tıbbi veya yasal problemlerden dolayı site yapımcıları sorumlu tutulamaz.