Çocuklarda Kabızlık Tedavisi

Çocuklarda Kabızlık Tedavisi

Çocuklarda kronik kabızlık oldukça fazla görülen rahatsızlıklardan biridir. Kabızlık; çocuğun dışkısında azalma, zorlanma veya ağrı olması olarak tanımlanabilir. 1 ve 4 yaş arasındaki çocukların genellikle gün içinde en az bir kez dışkılaması gereklidir. Bu sürecin daha uzun olması kabızlık rahatsızlığıyla ilgili olabilir.

Çocuklarda Kabızlık Belirtileri Nedir?

Çocuğun haftada 3 kereden az tuvalete çıkması, karnın alt bölgesinde aşırı ağrı hissetmesi, ishal ve kabızlığın birbirini takip etmesi, dışkısının sert olması ve tuvaletini yaparken aşırı zorlanarak ağrı duyması gibi durumlar çocuklarda kabızlık rahatsızlığının belirtisi olarak sayılabilir.

Çocuklarda Kabızlık Nedenleri Nedir?

Kabızlık, bağırsaklardaki atıkların sindirim sisteminden rahat bir şekilde geçememesi durumudur. Bu durumda, dışkıda sertleşme ve kurumaya neden olmaktadır. Sağlıklı bir vücutta dışkı, bağırsakların kasılma hareketi ile ilerler. Fakat beslenmede yeterli lif ve su tüketilmemesi ile birlikte kolondaki kas kasılmaları yavaşlar. Bu yavaşlama da kabızlığa neden olur.

Risk Faktörleri Nedir?

Çocukta kabızlık sorunu yaşayan bir aile üyesi olması, çocuğun hareketsiz olması, başka bir rahatsızlığından kaynaklı yatalak olması, lif yönünden zengin besinlerle beslenmiyor olması, yeterli derecede su içmemesi, bazı ilaçların yan etkileri, kemoterapi tedavisi kabızlığa yakalanma riskini arttıran faktörlerdir.

Çocuklarda oluşan kabızlık kanser de dahil olmak üzere birçok hastalığın belirtisi olabilir. Çocukta oluşabilecek bağırsak rahatsızlıkları, rektum ve kolonda oluşacak problemler kabız rahatsızlığından kaynaklı oluşabilir.

Çocuklarda kabızlık olması korkulacak bir durum değildir. Genellikle geleneksel yöntemler ve çocuğun sıvı gıdalarla beslenmesi sonucu kabızlık geçebilir. Fakat kronik bir kabızlık rahatsızlığı olmasına karşın kabızlığın sık tekrarlaması ya da uzun sürmesiyle birlikte bir uzmana görünmekte fayda vardır.

Çocuklarda Kabızlık İçin Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Çocuğun şikayetlerini çocuktan ve ailesinden bir bireyden dikkatle dinleyerek tespit edilmeye çalışılır. Başka bir rahatsızlıktan şüphelenilmesi durumunda uygun testler yapılır. Doktorun yapacağı fizik muayene ile de birçok bulguya ulaşılabilinir. Çocuğun düz karın grafisi, kalın bağırsak grafisi, anal kanalın ultrasonografik olarak incelenmesi, biopsi yöntemleri en sık tercih edilen tetkik yöntemleri arasındadır.

Çocuklarda Kabızlık Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çocuğun beslenmesiyle ilgili yapılacak tavsiyeler sonucu kabızlık devam ederse medikal tedavi uygulanabilir. Anatomik bir bozukluk varsa ise cerrahi olarak düzeltilmelidir. Kabızlığa neden olan bir hastalığın tespit edilmesiyle ile öncelikli olarak sebebiyet veren hastalığın tedavisi üzerinde durulur.

Çocuğun bol su içmesi, düzenli egzersiz yapması, lifli gıdalarla beslenmesi, tuvaletini tutmaması kabızlıkla ilgili dikkat edilmesi gereken durumlardır. Anne ve baba adayı doktorun tavsiye etmediği hiç bir ilacı çocuklarına vermemelidir. İlaçla yapılacak müdahale en son başvurulacak çare olmalıdır.

Bursa Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Bu Web Sitesindeki içerikler Tamamiyle Bilgilendirme Amaçlıdır. Gerçek Doktor Kontrolünün Ve Muayenesinin Yerini Tutamaz.

SOSYAL MEDYA:

    

İletişim Bilgilerimiz

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin:
 info (@) metindemirkaya.com.tr
 Bursa Web Tasarım
Telefon: 0224 9700101

Bu sitenin içeriği ziyaretçileri bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede ki bilgiler tıbbi teşhis, tedavi planı veya reçete özelliği taşımaz. Çocuğunuzun sağlık durumuyla ilgili en doğru bilgiyi çocuğunuzu devamlı takip eden hekiminizden alabilirsiniz. Sitedeki bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılması nedeniyle doğabilecek tıbbi veya yasal problemlerden dolayı site yapımcıları sorumlu tutulamaz.