Çocuklarda Alerji Nedir ? Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Alerji Nedir ? Belirtileri Nelerdir?

Alerji, çeşitli maddelere karşı bağışıklık sisteminin göstermiş olduğu reaksiyonlara verilen isimdir. Çocuklarda alerji görülmesi de muhtemeldir. Çocuklarda Alerji, yetişkinlerde olduğu gibi çeşitli maddelere, yiyeceklere ve hayvanlara karşı görülebilmektedir.

Çocuklarda Alerji Belirtileri Nedir?

Çocuklarda Alerji belirtileri genel olarak alerjen maddelere temasla veya bu maddelerin vücuda girmesi ile beraber başlayan, vücudun çeşitli yerlerinde kaşıntı, kızarıklık, hapşırma, öksürme hatta bayılma olarak sayılabilmektedir. Bu belirtiler çocuklarda görüldüğü taktirde alerji olma olasılığı oldukça yüksek demektir.

Çocuklarda Alerji Nedenleri Nedir?

Alerjinin nedenleri genel olarak genetik kalıtıma bağlıdır. Anne veya babasında alerji olan çocukların bağışıklıkları da alerjiye yatkın olacaktır. Bu durumda Çocuklarda Alerji görülmesi muhtemeldir. Ayrıca çocuklarda küçük yaşlarda görülen besin alerjileri çocuğun yaşı ilerledikçe azalabilmekte ve zamanla tamamen iyileşebilmektedir.

Çocuklarda Alerji Risk Faktörleri Nedir?

Çocuklarda Alerjinin en önemli risk faktörü ailedeki genetik kalıtımdır. Ebeveynlerinde alerji olan çocuklarda da benzer veya farklı alerjilerin de görülme olasılığı oldukça yüksektir. Ayrıca evlerinde evcil hayvan besleyen ailelerin çocuklarında alerji görülme riski de fazladır.

Komplikasyonları Nedir?

Çocuklarda Alerji, çeşitli komplikasyonları da beraberinde getirebilmektedir. Bu komplikasyonlardan biri olan astım, çocuğun solunum yollarına etki eden alerjinin tedavi edilmemesi ve gerekli tedbirlerin alınmaması sonucu ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca saman nezlesi diye bilinen alerjik rinit hastalığına da sebep olabilmektedir. Ayrıca egzama, ürtiker ve anafilaksi de diğer komplikasyonlar olarak ifade edilebilir.

Doktor Randevusu Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Doktor randevusu öncesi ailelerin çocuğu bir süre gözlemleyerek alerjinin belirtilerini ve çocuğun şikayetleri ile rahatsızlıklarını doktorla görüşme sırasında paylaşmak üzere hazır bulundurmaları gerekmektedir.

Çocuklarda Alerji Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Çocuklarda Alerjinin belirlenmesi ve tanının konulması için yöntem zor değildir. Doktor öncelikle ebeveynlerin çocukta gördükleri değişiklikleri, şikayetleri ve bu şikayetlerin hangi alerjen ile temas sonucu belirdiğini dinleyerek bir ön yargıya varır. Daha sonra doktor, alerji durumunda üretilen E tipi antikorun kandaki miktarına bakarak alerji tanısını koyabilir. Ayrıca alerjinin türüne göre bazı farklı tetkikler de uygulanabilmektedir.

Çocuklarda Alerji Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çocuklarda Alerji tekrarlayabilen bir hastalık olduğu için, yapılacak tedavi ile kontrol altına alınmaya çalışılacaktır. Uygulanacak tedavi çocuğun yaşına, alerjinin şiddetine ve hastalığa neden olan alerjene göre farklılık göstermektedir ve verilecek ilaç da buna göre değişebilmektedir. Burada asıl amaç yan etkiyi en aza indirmektir. Gerektiğinde ise ilaç tedavisi kesilerek farklı bir tedavi yöntemi de uygulanabilmektedir.

Çocuklarda Alerji, özellikle ebeveynleri ilgilendiren bir konudur. Bu yüzden özellikle anne babanın çocuklarını dikkatli bir şekilde gözlemlemeleri ve çeşitli durumlarda çocukta oluşan farklılıkları dikkate almaları gerekmektedir.

Bursa Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Bu Web Sitesindeki içerikler Tamamiyle Bilgilendirme Amaçlıdır. Gerçek Doktor Kontrolünün Ve Muayenesinin Yerini Tutamaz.

SOSYAL MEDYA:

    

İletişim Bilgilerimiz

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin:
 info (@) metindemirkaya.com.tr
 Bursa Web Tasarım
Telefon: 0224 9700101

Bu sitenin içeriği ziyaretçileri bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede ki bilgiler tıbbi teşhis, tedavi planı veya reçete özelliği taşımaz. Çocuğunuzun sağlık durumuyla ilgili en doğru bilgiyi çocuğunuzu devamlı takip eden hekiminizden alabilirsiniz. Sitedeki bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılması nedeniyle doğabilecek tıbbi veya yasal problemlerden dolayı site yapımcıları sorumlu tutulamaz.