ÇOCUK DOKTORU - BURSA ÇOCUK DOKTORU - EN İYİ ÇOCUK DOKTORU

Doç. Dr. Metin Demirkaya, Bursa da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak hasta kabul etmektedir. 

Çocuk doktoru, kimdir ne yapar?

Önce sizler bizlere nasıl hitap ediyorsunuz onunla başlayalım: Çocuk doktoru, çocuk hekimi, bebek doktoru, doktor amca, doktor teyze, doktor abi, doktor abla, doktor bey, doktor hanım hoca…bu böyle sürüp gider.

Bizim tıptaki en doğru adımız “Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı”, yanlış anlaşılmasın böyle hitap etmeniz için değil, bundan sonra da kısaca ben de “çocuk doktoru” demeye devam edeceğim. Biliyorum çoğunuzun aşina olduğu bir konu, ama yine de vurgulamakta fayda olduğunu düşünüyorum. Burada hatırlanması gereken en önemli konu, biz çocuğunuzun sadece hastalıklarıyla ilgilenmiyoruz, bu yüzden bu uzun ünvandan bahsediyorum.

Biz çocuk doktorları ya da çocuk hekimleri sadece çocuğunuzun hastalıklarını teşhis edip tedavi etmiyor, aynı zamanda çocuğunuzun sağlıklı büyümesine yardımcı olup, onun büyüyüp gelişmesini de takip ediyoruz. Çocuğun erişkinden en önemli farkı 18 yaşına kadar sürekli olarak büyüyor olmasıdır.

Bursa Çocuk Doktoru Metin Demirkaya

Birçok çocuk için Çocuk Doktoru ve ona gitmek bir başka travmadır. Bu yüzden Çocuk Doktoru ve onun çocuğa yaklaşımı ve muayenehanesinin görünüşü çok önemlidir.

Bursa Çocuk Doktoru açısından bu özelliklere sahip şehirlerden biridir. Çocuk Doktoru Bursa gibi bir şehirde muayenehanesinde oyuncaklar, balonlar gibi çocukların hoşlanacağı şeyler bulundurmaktadır. Aynı zamanda giysileri ve mekanın dekorasyonu da çocukların korkusunu giderecek niteliktedir. 

Çocuk Doktoru

Pediatri iki kelimeden türemiştir;

Paidi (Erkek Çocuk), İatros (Doktor) . Pediatri (Halk arasında Çocuk Doktoru olarak bilinir) bebekler, çocuklar ve ergenlerin hastalık ve tedavisi ile ilgilenen uzmanlık gerektiren bir tıp dalıdır.

Erken dönemde Hipokrat, Aristotales, Galen gibi tıpçılar 17-18 yaş altındakilerinin organizmasının çalışması, fizyolojisi, hastalıkları ve tedavisinin farklı olduğunu anlayıp yetişkinlerden ayırmışlardır. İbni Sina (Avicenna) ve El-Razi gibi filozof ve tıpçıların bu konuda ileri düzeyde çalışmaları ve eserleri bulunmaktadır.

Çocuk Doktoru Uzmanlık Alanları

Kendi içinde alt dallara ayrılan Çocuk Doktoru Bursa şehri tüm uzmanlık alanlarına sahiptir:

 • Çocuk Onkolojisi
 • Çocuk Endokrinolojisi
 • Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları
 • Çocuk Gastroenterolojisi
 • Çocuk Hematolojisi
 • Çocuk Göğüs Hastalıkları
 • Çocuk Genetik Hastalıkları
 • Çocuk Acil Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları
 • Çocuk Nefroloji
 • Çocuk Romatoloji
 • Çocuk Kardiyoloji
 • Çocuk Nörolojisi
 • Çocuk Metabolizma Hastalıkları
 • Çocuk Yoğun Bakımı Neonatoloji

Bursa Çocuk Doktoru

Bursa Çocuk Doktoru Metin Demirkaya, özellikle çocuk sağlıpı ve hastalıkları, çocuk onkoloji, çocuk hemotoloji, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji alanında ve Acil Ana Bilim Dalında uzmanlık eğitimini başarıyla tamamlamıştır.

Çocuk Doktoru Bursa için önemlidir ve çocukların, bebeklerin doğuştan itibaren sağlıklarına dikkat etmektedir. Aşılama takvimi ve bunun takibine, rutin sağlık kontrollerine, eğer hastaysa hasta takip edimine dikkat eder.

Bursa Çocuk Doktoru tüm bu işlemlerde titiz olduğu gibi Çocuk Doktoru Metin Demirkıran bu konuda ayrıca özen gösterir.

En İyi Çocuk Doktoru Bursa

Çocuklar için doktora gitmek bir travmadır. Bu yüzden ebeveynler çocukları doktora gitmeden önce hazırlamalıdır. Özellikle ilk doktor tecrübesi çok önemlidir. Her Çocuk Doktoru her çocuk hastalığına bakamaz. Bu yüzden Çocuk Doktoru seçiminde dikkat edilecek noktalar vardır. Bunlar güler güzlü olmak, sabırlı olmak ve çocuk psikolojisinden anlamak en başta özelliklerdir.

Çocuk Doktorunun konusunda uzman ve tecrübeli olması gerekir. Muayenede kullanacağı aletlerin teknolojiye uygun olması başka önemli bir noktadır. Seçilen Çocuk Doktoruna 7×24 saat ulaşılabilmelidir. Anne-baba istediği zaman doktoruna ulaşabilmeli ve ona aklına gelen soruları, problemleri sorabilmeli konuşabilmelidir.

Muayenehanenin iç dekorasyonu, duvarlarda kullanılan renkler ve posterler çocuklara uygun olmalıdır. Çocuk bekleme salonlarında her çocuğun yaşına uygun oyun salonları ve oyuncaklar ve kitaplar, boyama malzemeleri, kalemler olmalıdır.

Şimdi  sorularla bizi  daha  iyi  tanımanızı istiyorum?

1)Çocuğumu  kaç  yaşına  kadar  çocuk  doktoruna  götürmeliyim?

Aslında  kitabi  bilgi olarak  0-18 yaş  çocuk  doktoruna  götürülür.  Ancak  sosyal güvenlik  kurumu  15 yaş altını  kabul  etmekle  birlikte,  çocukların  çoğu  13  yaşından  sonra  bize  gelmek  istemezler.

2) Çocuk doktoruyla  bebek  doktoru farklı mı?

Hayır  aslında ikisi  aynı  şeydir. Ancak  yenidoğan  bebeğin hastalıkları ve  yenidoğan yoğun  bakım  üniteleri  konusunda  yan  dal eğitimi olan yenidoğan uzmanları  da  vardır.  Yoğun  bakım  tedavileri  dahil, birçok  durumda  çocuk  doktorunuzun  ufacık  bebeğinizi  sağlıkla  büyütebileceğini  ve  hastalıklarını  tedavi  edebileceğini unutmayın. Gerek  duyarsa  mutlaka  bir  yenidoğan  uzmanı  meslekdaşından  yardım isteyecektir.

3) Çocuğumu  hasta  olmasa  da doktora  götürmeli  miyim, neden,  ne  sıklıkta?

Evet  özellikle  ilk 1  yıl  çocuğunuzu  hiç  hastalanmasa  bile düzenli  olarak  her  ay doktora  götürmelisiniz. Çünkü doktorunuz  size  her  ay  çocuğunuzun  boy-kilo gelişimi,  beslenmesi, aşıları,  psikososyal  ve  sinirsel  gelişimi  hakkında  bilgiler  verecek ve  önerilerde  bulunacaktır.  1  yıldan  sonra  18  aya  kadar 2-3  ayda  bir,  daha  sonra  3  yaşa  kadar 6  ayda  bir,  3  yaştan  ergenliğe  girene kadar  da  yılda  1  kez  olmak üzere  çocuğunuz  hastlanmasa bile  doktora  gitmelidir. Çünkü  koruyucu  hekimlik  ancak  sağlığın  ve  büyüme-gelişmenin  düzenli  takibi  ile  mümkündür.

4) Çocuk  doktoruna bazı  sorunları  anlatabilir  miyim?

Evet  çoğu  zaman  biz  çocuk  doktorları  neredeyse  ailenin  psikoloijk  danışmanı  gibi  de  görev  yaparız.  Özellikle  çocuklara  nasıl  davranacakları,  nasıl  terbiye  verecekleri,  nasıl  uyutacakları  konusunda  birçok  öneride  bulunuruz,  ancak  bizi  aşan  bir  durumda  da  mutlaka  bir  çocuk  psikoloğundan veya  pedag yani  çocuk  gelişim  uzmanından yardım  istemeyi  de  ihmal  etmeyiz.

5) Çocuk  doktoru  bizi  neden kardioloji  uzmanına,  nefroloji v.s  uzmanına  gönderiyor,  kendi  tedavi  edemiyor mu? 

Günümüzde  tıp  biliminin  çok  gelişmesi  artık  yan  dal  uzmanlığını şart  kılmıştır. Evet  biz  çocuk  doktorları  kalp hastalığı  tanısı  koyabiliriz, böbrek  hastalığı tanısı  koyabiliriz,  ancak  bazı  özel  hastalıkların  kendi yan dal uzmanları  tarafından  takip  ve  tedavi  edilmeleri  hem  sizler  için  daha  sağlıklı  bir  sonuç  doğuracak,  hem  de  yanlış  anlaşılmaları ve  gereksiz  üzüntüleri  önleyecektir.

6) Çocuk  doktorları  ameliyat  yapar  mı?

Hayır  çocuk  doktorları  ameliyat  yapmaz,  mesela  fıtık  veya  apandisitten  şüphelenir,  ya  da  tanısını  koyar  ancak  ameliyatı  çocuk  cerrahi  uzmanları  yapar.

 

Bursa Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Bu Web Sitesindeki içerikler Tamamiyle Bilgilendirme Amaçlıdır. Gerçek Doktor Kontrolünün Ve Muayenesinin Yerini Tutamaz.

SOSYAL MEDYA:

    

İletişim Bilgilerimiz

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin:
 info (@) metindemirkaya.com.tr
 Bursa Web Tasarım
Telefon: 0224 9700101

Bu sitenin içeriği ziyaretçileri bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede ki bilgiler tıbbi teşhis, tedavi planı veya reçete özelliği taşımaz. Çocuğunuzun sağlık durumuyla ilgili en doğru bilgiyi çocuğunuzu devamlı takip eden hekiminizden alabilirsiniz. Sitedeki bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılması nedeniyle doğabilecek tıbbi veya yasal problemlerden dolayı site yapımcıları sorumlu tutulamaz.